Czyste powietrze – wspólna sprawa

Powietrze, podobnie jak woda, to wspólne dobro, z którego wszyscy korzystamy. W okresie jesienno-zimowym jego jakość pozostawia jednak wiele do życzenia – wszechobecny smog mocno daje się we znaki. Na to, czym oddychamy ma wpływ suma naszych indywidualnych działań. Jednym ze sposobów na poprawę stanu powietrza jest zmiana źródła ogrzewania budynku, termomodernizacja i wymiana starej stolarki okienno-drzwiowej na energooszczędne wyroby, z wykorzystaniem nowoczesnych systemów montażu.

Zjawisko smogu w Polsce i jego negatywnych skutków dla zdrowia człowieka jest coraz mocniej zauważalne. Nadrabiamy tutaj wieloletnie zaniedbania, jednak rosnąca świadomość społeczna na temat tego, co nas truje i jak temu przeciwdziałać owocuje szeregiem inicjatyw zmierzających do poprawy jakości powietrza. Duży wpływ na rozwiązanie problemu mają nasze indywidualne działania, gdyż większość zanieczyszczeń pochodzi z tzw. niskiej emisji, czyli z domowych pieców lub lokalnych kotłowni opalanych niespełniającym norm węglem, drewnem, a w skrajnych przypadkach nawet odpadami. Korzystna jest więc zmiana źródła ciepła na nowoczesne, o zmniejszonej lub zerowej emisji. Żeby uzyskać pełnię korzyści i zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, powinna towarzyszyć temu również termomodernizacja budynku, w tym wymiana okien i drzwi na energooszczędne. Zwieńczenie stanowi zaś dobry montaż tego typu wyrobów, z wykorzystaniem systemów zapewniających ograniczenie strat ciepła. Jakie rozwiązania wybrać?

Na straży cennego ciepła

Ciepłe powietrze ucieka z budynku poprzez dach, ściany zewnętrzne, okna i drzwi oraz podłogę na gruncie. Dlatego oprócz ocieplenia przegród zewnętrznych, tak ważna jest inwestycja w szczelną stolarkę okienno-drzwiową, o możliwie jak najlepszych parametrach użytkowych. Poza samymi właściwościami produktów liczy się sposób ich montażu. W nowym budownictwie, jeśli specyfika inwestycji na to pozwala, można zastosować montaż w warstwie ocieplenia. Służą do tego specjalne systemy, jak np. System SIMPLEX produkowany przez AIB. Ciepłe profile SIMPLEX BASIC tworzą wokół okna lub drzwi zewnętrznych szczelną ramę, co skutecznie ogranicza ryzyko powstawania mostków termicznych. W skład systemu wchodzą wszystkie elementy potrzebne dla uzyskania trwałego połączenia: profile, listwa podokienna, klej i śruby montażowe, a także taśmy montażowe. Jest to rozwiązanie szybkie i proste w użyciu, które minimalizuje możliwość popełnienia błędów przez montera – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych.

Montaż w warstwie ocieplenia z reguły wykorzystuje się w nowym budownictwie. Jeśli zastosowanie tej techniki nie jest możliwe (np. przy wymianie starej stolarki okienno-drzwiowej w istniejącym budynku), można sięgnąć po montaż warstwowy z użyciem taśm. Przykładem takiego rozwiązania jest zastosowanie taśm Integra firmy AIB. – System składa się ze specjalnych taśm, laminatów stworzonych na bazie włóknin polipropylenowych lub poliestrowych, które w połączeniu z dopasowaną membraną gwarantują odpowiednią wartość współczynnika Sd. Współczynnik ten określa paroprzepuszczalność membrany, a odpowiednie dobranie materiałów o zalecanych wartościach pozwala na wykonanie połączenia stolarka-mur zgodnie z zasadą: szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz – podkreśla ekspert AIB.

Cieplej z dofinansowaniem

Walka o czyste powietrze wymaga zbiorowego działania. Warto jednak zacząć od siebie, traktując inwestycję w wymianę źródła ciepła i termomodernizację jako sposób na poprawę jakości życia najbliższych. Zwłaszcza dzieci i osoby starsze narażone są bowiem na skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem. To także rozwiązanie pozwalające na zwiększenie komfortu korzystania z domu i jednoczesne zmniejszenie kosztów ogrzewania, co przy rosnących cenach nośników energii ma niebagatelne znaczenie.

Realizacja tych działań może obciążyć domowy budżet, jednak istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z rządowego programu „Czyste Powietrze”, w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej oraz lokalnych programów wsparcia prowadzonych przez samorządy (warto zasięgnąć informacji na ten temat w swoim urzędzie gminy). Już wkrótce może okazać się, że inwestycja będzie konieczna ze względu na przepisy, które wprowadzają poszczególne miasta, a także sejmiki województw, w formie uchwał antysmogowych. Określają one do kiedy na danym obszarze można stosować paliwa stałe czy też użytkować starsze, pozaklasowe kotły. Żeby uniknąć działania na ostatnią chwilę, dobrze jest zapoznać się więc z tego typu regulacjami obowiązującymi w naszym miejscu zamieszkania i zaplanować prace. Nawet najlepsze okna i drzwi nie spełnią jednak swojej funkcji, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane z użyciem nowoczesnych systemów montażowych. To przysłowiowa „kropka nad i” w walce o czyste powietrze.