Ekologiczne okna dachowe z PVC

Przy budowie lub remoncie domu możemy sięgnąć po wyroby z recyklingu, dokładając swoją cegiełkę do ochrony środowiska. Takie działanie bardzo dobrze wpisuje się w filozofię gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), zgodnie z którą to, co zużyte może być przetworzone i posłużyć nam ponownie. Jeśli planujemy więc montaż nowych lub wymianę istniejących okien dachowych, dobrym rozwiązaniem jest wybór produktów przyjaznych naturze, z łatwością poddawanych recyklingowi.

Okna dachowe wybieramy z myślą o tym, że posłużą nam bezproblemowo przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Mają zapewniać domownikom komfort, bezpieczeństwo i oszczędność energii – zdobić i chronić nasz dom. Przy zakupie zwracamy zatem przede wszystkim uwagę na ich design oraz parametry termiczne. A czy tego typu wyroby mogą być również ekologiczne i pochodzić z recyklingu? Okazuje się, że tak – obecnie recykling to nie tylko zbieranie makulatury i plastikowych butelek. Rozwój technologii sprawił, że zielone budownictwo jest dziś na wyciągnięcie ręki.

Eko-logiczny wybór

Już od lat w Polsce bardzo popularne są pionowe (inaczej nazywane fasadowymi) okna PVC. Doceniliśmy ich zalety, jak wysoka trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych, estetyczny wygląd, bardzo dobre parametry użytkowe oraz korzystna cena. Teraz do swojego domu możemy również wybrać okna dachowe z PVC. Co więcej, znajdziemy takie, które są wykonane z powtórnie przetworzonego surowca. Dlaczego jest to ważne? Wykorzystanie przy produkcji okien aluminiowo-tworzywowych komponentów z recyklingu ma bardzo duży, pozytywny wpływ na ochronę środowiska, gdyż znacząco zmniejsza ilość odpadów i pomaga ograniczyć zapotrzebowanie na paliwa kopalniane, np. ropę naftową.

Przykładem tego typu, „zielonego” rozwiązania są okna dachowe FAKRO z PVC. Profile ich ościeżnicy aż w 63% wytworzone są z surowca pochodzącego z recyklingu. Materiały użyte do produkcji, jak szkło, profile PVC, aluminium oraz elementy stalowe mogą być też ponownie wykorzystane praktycznie w 100%. Okna zapobiegają również stratom ciepła, przyczyniając się do znacznych oszczędności w ogrzewaniu i do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, dzięki czemu zyskujemy czyste powietrze. – Nasze okna dachowe z PVC wyposażone są w trzyszybowe pakiety podnoszące ich energooszczędność, a montowane wraz z kołnierzem Thermo zyskują o nawet 15% lepszy współczynnik przenikania ciepła. Oferowanie ekologicznych i energooszczędnych produktów jest wpisane w DNA FAKRO. Działamy z troską o komfort i zdrowe życie przyszłych pokoleń, zgodnie z naszą filozofią GO GREEN – mówi Elżbieta Solewska, Specjalista ds. Marketingu i Współpracy z Architektami z firmy FAKRO, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

Okna dobrze dopasowane – oszczędność dla nas i dla środowiska

Okna dachowe PVC bardzo dobrze pasują do każdej przestrzeni – sprawdzą się nie tylko w sypialni i pokoju dziecięcym, lecz także w pomieszczeniach, gdzie panuje podwyższona wilgotność powietrza, jak kuchnia czy łazienka. Wszędzie tam zapewniają mnóstwo naturalnego światła, możliwość wymiany powietrza, a przy tym skuteczną ochronę przed stratami cennego ciepła. Bez problemu dopasujemy je do charakteru wnętrza – możemy postawić na przykład na kolor biały lub okleiny takie, jak sosna czy złoty dąb, które wyglądają niczym naturalne drewno. Nowością w FAKRO jest także okleina w kolorze antracytu, który nada wnętrzom nowoczesnego wykończenia. Wraz z atrakcyjnym designem zyskujemy też wysoką trwałość, gdyż okna dachowe z PVC nie pochłaniają wilgoci i nie potrzebują malowania oraz częstych konserwacji. Co istotne w obliczu gwałtownych zmian pogody, z jakimi mamy ostatnio do czynienia, FAKRO oferuje dożywotną gwarancję szyb hartowanych na gradobicie, więc możemy spać spokojnie, gdy na zewnątrz szaleje ulewa z gradem.

Wiele osób ociepla teraz swoje domy, instaluje bardziej wydajne źródło ogrzewania, a przy tym wymienia też stare, zużyte okna i drzwi zewnętrzne na energooszczędne wyroby. Nowoczesne okna dachowe PVC dobrze sprawdzają się nie tylko przy nowych inwestycjach, lecz także przy termomodernizacji. Ich montaż może się odbyć bez konieczności naruszania szpalet, a więc prosto, szybko i bez zbędnego bałaganu. Wybierając świadomie, np. ekologiczną stolarkę okienną z recyklingu, oszczędzamy więc swój czas i pieniądze, a także środowisko naturalne. To szansa na lepsze życie dla nas i dla przyszłych pokoleń.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/