Ile kosztuje brama garażowa na pilota?

W ostatnim czasie koszty budowy i utrzymania domu znacząco wzrosły. Spowodowane jest to rekordowo wysoką inflacją, która w czerwcu br. przekroczyła już 15%. Co więcej, według prognoz analityków, będzie ona jeszcze przyśpieszać w kolejnych miesiącach. Status ekonomiczny Polaków uległ zatem pogorszeniu. Nie dziwi zatem, że do wszelkim wydatków podchodzimy obecnie z dużą rezerwą. Dziś podpowiemy zatem, jaką bramę garażową możemy zakupić w założonym budżecie.

W nowoczesnych projektach domów garaż jest zazwyczaj zintegrowany z bryłą budynku, gdyż to bardzo komfortowe rozwiązanie – nie trzeba wychodzić na zewnątrz, aby dostać się do samochodu. Wówczas musimy dokonać wyboru odpowiedniej bramy garażowej. Koszty takiego produktu są zależne od jego konstrukcji i parametrów użytkowych.

Taniej…

Trzeba podkreślić, że najtańszym rozwiązaniem służącym do przechowywania samochodu jest zadaszona wiata bez ścian, np. dobudowana do domu. Koszt takiej konstrukcji to ok. 1500-3000 zł. Co więcej, można ją wykonać samodzielnie, wtedy cena będzie jeszcze niższa. W takiej sytuacji temat bramy garażowej zupełnie nie będzie nas interesował. Jednak jest to opcja najmniej komfortowa.

Jeśli posiadamy garaż, to najtaniej zakupimy do niego prostą bramę uchylną wykonaną ze stali lub aluminium (może mieć też okładzinę z drewna lub PVC). Skrzydło unoszone na prowadnicach chowa się pod sufitem. Wersja nieocieplona o standardowych wymiarach będzie kosztować ok. 700-1000 zł, a z izolacją termiczną już dwa razy więcej – ok. 2000 zł. Przystępna cena, prosta konstrukcja i łatwy montaż to zalety takiego rozwiązania. Ma ono jednak także swoje wady, wśród których należy wymienić przede wszystkim stosunkowo niski poziom ochrony przed stratami ciepła. Co więcej, musimy mieć sporo miejsca na podjeździe.

Drożej…

Obecnie dużo większą popularnością cieszą się jednak bramy segmentowe, które cechuje wysoka szczelność. Segmenty produkowane są w tzw. technologii sandwich, ze stali ocynkowanej wypełnionej pianką PCV. Wykończenie stanowi zaś powłoka z farby proszkowej lub okleina. Płaszcz bramy porusza się na rolkach po prowadnicach zamontowanych do ścian i sufitu garażu, a więc przy otwieraniu chowa się pod sufitem. Takie rozwiązanie nie wymaga długiego podjazdu, jest zatem bardziej uniwersalne. Wersję bramy w standardowym rozmiarze, bez ocieplenia kupimy w cenie ok. 1500 zł, a z izolacją termiczną (zazwyczaj w roli izolatora używana jest pianka poliuretanowa) od ok. 2500-3000 zł. Im bardziej energooszczędny produkt, tym droższy. Jeśli zależy nam zatem na niskim współczynniku przenikania ciepła U poniżej ustawowego progu 1,3 W/(m²K), musimy liczyć się z większymi kosztami. Na wyższą cenę wpływ ma także niestandardowe wykończenie produktu oraz dodatki.

Jeśli dysponujemy środkami finansowymi, to segmentową bramę garażową warto zautomatyzować, wówczas będziemy mogli nią sterować za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie. To dodatkowy koszt zazwyczaj co najmniej 1000 zł. – Siłownik do bramy garażowej dobieramy głównie w oparciu o maksymalną powierzchnię bramy i przewidywaną liczbę cykli pracy na dobę – tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska. – Jeśli zależy nam na napędzie o kompaktowych rozmiarach, warto zwrócić uwagę na siłownik Tiziano. Jego grubość wynosi bowiem zaledwie 13 centymetrów, a więc sprawdzi się w przypadku niskiego garażu. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia zaś funkcja amperometrycznego wykrywania przeszkód oraz technologia D-TRACK, dzięki której centrala dobiera siłę do warunków otoczenia. Częstotliwość użytkowania wynosi zaś do 20 cykli na dobę, co jest zupełnie wystarczające na potrzeby statystycznego użytkownika – dodaje. Z kolei do intensywnego użytkowania sprawdzi się doskonale siłownik Botticelli od BFT, który posiada ponadto funkcję antywłamaniową. – Siłownik został wyposażony w ekologiczny zasilacz impulsowy. Dzięki niemu zyskujemy też mniejsze zużycie energii – w przypadku BOTTICELLI jest to zmiana z 8W na 0,5W w trybie czuwania, a to daje z kolei 10 EUR oszczędności rocznie. W porównaniu do standardowych rozwiązań, zmniejsza się również emisja CO2. Dodatkowo, waga produktu jest mniejsza, gdyż taki zasilacz jest o wiele lżejszy od standardowego. Należy również podkreślić, że zasilanie akcesoriów jest bardziej stabilne, ponieważ pracuje on w zakresie ok. 95-265 VAC – przekonuje ekspert.

Wybór bramy garażowej zależy w dużej mierze od budżetu, jakim dysponujemy. Jeśli posiadamy odpowiednie środki, najlepiej postawić na solidny produkt, który będzie nam służył przez wiele lat. Dla własnej wygody warto go zautomatyzować. Siłownik należy jednak dobrze dobrać do konstrukcji bramy. Warto postawić na sprawdzonego producenta, który specjalizuje się w rozwiązaniach smart home.