Jak zamontować okna w drewnianym budynku?

Budownictwo drewniane to w Polsce wciąż nowość. Jego popularność jednak rośnie, co wynika z zalet drewna jako naturalnego materiału, który spełnia wymagania związane z energooszczędnością i ograniczaniem śladu węglowego. Dobrym przykładem zastosowania drewna w budownictwie jest technologia prefabrykacji CLT. Jak zamontować stolarkę okienną w drewnianym budynku CLT?

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, takich jak technologia CLT, drewno przeżywa w budownictwie swój renesans. Powstaje coraz więcej drewnianych inwestycji. Podobnie jak w standardowych obiektach, tak i w budynkach z drewna, bardzo ważny jest dobry montaż okien, w tym ich stabilne zamocowanie.

Budynki z drewna – czym jest CLT?

CLT (cross laminated timber) to wielkowymiarowe, nawet kilkunastometrowe płyty drewniane, które składają się z kilku, nieparzystej ilości warstw drewna klejonych prostopadle do siebie. Cechują się wysoką wytrzymałością i są stosowane w budownictwie prefabrykowanym, jako płyty ścienne lub stropowe. Płyty są docinane do odpowiedniego rozmiaru na etapie produkcji, więc przyjeżdżają na plac budowy już gotowe. Dzięki temu czas wzniesienia budynku z ich użyciem może być skrócony do kilkunastu, a nawet kilku dni.

Technologia CLT zapewnia niższe zużycie energii i mniejszą emisję CO2 do atmosfery. Drewno pozyskiwane z certyfikowanych zalesień jest surowcem o niskim śladzie węglowym. Zalety budynków z CLT to bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, stosunkowo niewielka waga oraz estetyczny, naturalny wygląd. W technologii CLT mogą być wznoszone zarówno budynki mieszkalnie (jedno i wielorodzinne), jak i obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty komercyjne. W Europie Zachodniej, USA i Australii budownictwo z drewna z powodzeniem konkuruje ze standardowym, opartym przede wszystkim na wykorzystaniu stali, cegły i betonu. W Polsce dopiero zyskuje na popularności, ale tendencja jest rosnąca.

Montaż okna w drewnianym budynku CLT – jak zamontować okno?

W drewnianym budynku z CLT, w zależności od specyfiki inwestycji i konkretnych wymagań, możliwy jest montaż w okna otworze okiennym lub poza nim. Poza otworem okiennym okno może być osadzone za pomocą specjalnych blach, łączników lub prowadnic dostarczanych przez producentów stolarki okiennej. Można je też zamontować w strefie ocieplenia ścian z wykorzystaniem dedykowanego systemu (np. specjalnych belek montażowych). Montaż w otworze okiennym (w jego środkowej części lub na krawędzi otworu) polega na zamocowaniu mechanicznym przez przeznaczone do tego otwory montażowe w ościeżnicy.

Technologia przygotowywania ścian CLT oraz wycinanie otworów okiennych w zakładzie produkcyjnym pozwala na większą dokładność. Automatyczny proces wycinania powoduje, że unikamy wielu niedokładności oraz błędów zdarzających się w budownictwie tradycyjnym. Otwory pod montaż stolarki są idealnie dopasowane, przez co montaż stolarki jest prostszy i szybszy. Niezależnie od techniki montażu, ważne jest również skuteczne uszczelnienie okna z użyciem pianki poliuretanowej lub taśmy rozprężnej oraz taśm: paroszczelnej i paroprzeprzepuszczalnej – tzw. ciepły montaż.

Montaż okna w drewnianym budynku CLT – jakie wkręty wybrać?

Na jakość i trwałość montażu istotny wpływ ma rodzaj zastosowanych mocowań. Stabilne zamocowanie mechaniczne przekłada się na odporność stolarki okiennej na naprężenia, działanie czynników atmosferycznych i umożliwia zachowanie jej parametrów termoizolacyjności. Potrzebne są do tego odpowiednie wkręty do konstrukcji drewnianych, dopasowane pod względem długości i średnicy do głębokości zakotwienia oraz grubości mocowanego elementu. Ważne jest też stosowanie się do zaleceń producenta stolarki w zakresie ilości punktów zakotwienia oraz ich rozmieszczenia we właściwych miejscach.

W przypadku montażu w budynku z CLT dobre rozwiązanie stanowią wkręty konstrukcyjne do drewna, np. WKCP, WKCS i WKFC Klimas Wkręt-met. Co je wyróżnia? – Wkręty pokryte są powłoką woskową nanoszoną w trakcie procesu produkcji, co znacznie zmniejsza opór podczas ich wkręcania w podłoże. Zostały zaprojektowane tak, aby bezproblemowo rozpocząć wkręcanie i zapobiec pękaniu drewna, specjalny szpic pozwala na skrócenie czasu wkręcania nawet do 40% ­mówi Artur Michalak, Product Manager firmy Klimas Wkręt-met, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”. W ofercie Klimas Wkręt-met dostępne są wysokiej jakości mocowania dopasowane do różnego rodzaju technik montażowych – zarówno w otworze okiennym, jak i poza nim.

Wizję szklanych domów zastępują obecnie budynki z drewna. Wykorzystanie tego znanego od wieków, naturalnego materiału w połączeniu z nowoczesnymi technologiami doskonale wpisuje się w wymagania związane z energooszczędnością i ograniczeniem śladu węglowego. Żeby drewniany budynek dobrze spełniał swoje funkcje, podobnie jak w standardowym budownictwie, kluczowy jest prawidłowy montaż użytkowanej w nim stolarki okiennej.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/