Jaki fundament pod ogrodzenie sprawdzi się najlepiej?

Czy możliwe jest wykonanie ogrodzenia bez podmurówki? Odpowiedź jest prosta: tak, ale… nie będzie ono solidne ani trwałe, a więc takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku lekkich konstrukcji tymczasowych. Aby płot służył nam przez wiele lat, warto zatem postawić fundament, ale… może być on punktowy, jeśli zdecydujemy się na panele ogrodzeniowe. Można zaoszczędzić w ten sposób czas, siły i pieniądze. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Fundament pod ogrodzenie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także zapewnia stabilność całej konstrukcji. Aby stworzyć idealny duet, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak chociażby: położenie terenu, rodzaj podłoża oraz materiały, z których zostanie wykonany płot.

Na całej długości?

Jeśli decydujemy się na ciężką konstrukcję płotu (np. betonową), warto postawić fundament na całej jego długości poniżej strefy zamarzania, dobierając odpowiednią głębokość wykopu w zależności od rejonu Polski. W zachodniej i północno-zachodniej części naszego kraju wystarczy wykopać 80 cm, na północy i w centrum – 100 cm, na południu – 120 cm, a na północnym-wschodzie – 140 cm. Jeśli na działce jest taki rodzaj gruntu, który nie zwiększa swojej objętości podczas mrozów, np. piasek – głębokość fundamentu może być mniejsza. Podwalinę należy wykonać na szerokość ogrodzenia, pamiętając, że ława fundamentowa musi wystawać ok. 10 cm nad powierzchnię. Warto także uzbroić podmurówkę – w tym celu rozkłada się na dnie wykopu metalowe pręty, które nie powinny być jednak montowane bezpośrednio w podłożu. Należy umieścić je zatem w 5-centymetrowej warstwie betonu. Ponadto opłaca się zainwestować w poziomą izolację przeciwwilgociową (np. z folii, papy czy masy bitumicznej), dzięki której unikniemy powstawania nieestetycznych wykwitów na murze lub słupach.

Fundament może mieć także formę uskokową – głębszy pod słupkami i płytszy pod przęsłami (płytka podwalina od 30 do 60 cm). W ten sposób można ograniczyć koszty wykonania ogrodzenia. Należy jednak wykonać szczeliny dylatacyjne, np. poprzez zastosowanie przekładek ze styropianu, które oddzielą części o różnej głębokości. W ten sposób unikniemy uszkodzeń i zapobiegniemy osiadaniu konstrukcji. Warto podkreślić, że to doskonałe rozwiązanie w przypadku nierównego, pochyłego terenu.

A kiedy punktowo?

Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie lekkie, np. panelowe, nie musimy wykonywać podmurówki na całej długości. Wystarczy tylko wykonać solidne punktowe fundamenty pod słupkami. – Ogrodzenia panelowe ze stali dobrze komponują się z nowoczesną architekturą, która preferuje minimalistyczne, proste bryły, dlatego zyskują na popularności, również z uwagi na atrakcyjną cenę. W dodatku nie wymagają całościowych fundamentów, co zmniejsza koszt inwestycji, skraca czas realizacji prac i związane z tym uciążliwości – mówi Jarosław Danielski z firmy Fortlook, polskiego producenta wysokiej jakości ogrodzeń panelowych. – Oferowane przez Fortlook rozwiązania są ocynkowane galwanicznie i objęte 5-letnią gwarancją antykorozyjną. Panele mogą być pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, co zapewnia szerokie możliwości aranżacji – dodaje. Aby trawa nie wrastała w ogrodzenie, należy zabezpieczyć teren pod nim, np. gotową podmurówką, którą również można znaleźć w ofercie marki Fotlook. Na trwałość konstrukcji ma wpływa zarówno sposób wykonania fundamentu, jak i parametry użytego betonu. Należy zatem dobrać odpowiedni jego typ do rodzaju podłoża.

Pracę nad fundamentem zaczynamy od dokładnego oczyszczenia i wyrównania terenu. W następnej kolejności należy wyznaczyć linię ogrodzenia przy pomocy drewnianych palików i linek. Zazwyczaj wykopy możemy wykonać samodzielnie przy użyciu szpadla czy łopaty. W przygotowanym korycie umieszczamy szalunek z desek (w niektórych przypadkach można go zastąpić deskowanie folią), układamy zbrojenie i zalewamy betonem – najlepiej gotową mieszanką z betoniarni.

Pełny fundament należy wykonać, zwłaszcza gdy w ogrodzie przebywa pies, który może przekopać się pod ogrodzeniem. Zastosowanie podmurówki skutecznie zabezpieczy także lekkie panele przed uszkodzeniami na skutek działania czynników atmosferycznych, przede wszystkim wiatru, a także kradzieżą. To również gwarancja dłuższej trwałości płotu. Warto więc zadbać o tak ważny element inwestycji w ogrodzenie.