Jakie możliwości aranżacyjne daje segmentowa brama garażowa?

Mamy do wyboru wiele typów bram garażowych, ale największą popularnością wśród inwestorów cieszy się wersja segmentowa. Dlaczego? Ma wiele zalet: zajmuje niewiele miejsca, możemy dopasować ją do dowolnego otworu, a przy tym zapewnia bardzo dobrą termoizolację. W dodatku daje inwestorom duże możliwości aranżacyjne. Niektórzy producenci oferują nawet wykonanie indywidualnego nadruku na płycie bramy według pomysłu klienta. Dzięki temu brama garażowa może być unikatem, który nada domowi niepowtarzalny rys.

Brama segmentowa zbudowana jest z połączonych ze sobą przegubowo paneli (zazwyczaj wykonanych ze stali, ale są również modele z płytą wykonaną z litego drewna), które poruszają się po specjalnych prowadnicach. Doskonale sprawdza się w każdych warunkach architektonicznych, gdyż wygląda elegancko i co najważniejsze: nie zajmuje dużo miejsca – ani na podjeździe, ani tym bardziej w garażu. Podczas otwierania płaszcz bramy podciągany jest bowiem do góry i chowa się pod sufitem. Może być obsługiwana ręcznie, ale najczęściej właściciele domów decydują się na wersje automatyczne. Każdy marzy bowiem o inteligentnym domu, a nowoczesne technologie dbają o nasz komfort i pozwalają oszczędzać czas. Warto podkreślić także, że brama, z uwagi na swoje gabaryty, stanowi mocno widoczny element w bryle budynku. Opłaca się zatem zakupić produkt nie tylko funkcjonalny i energooszczędny, lecz także piękny, aby mógł zdobić nasz dom i dodać mu charakteru. Producenci oferują coraz więcej ciekawych wersji wykończenia bram. Do wyboru mamy więc rozwiązania z gładką lub strukturyzowaną powierzchnią, w jednolitym kolorze czy z indywidualnym nadrukiem. Ogranicza nas zatem tylko wyobraźnia – własna lub projektanta.

Gładka czy strukturyzowana?

Najbardziej eleganckie są bramy o gładkiej powierzchni. Jednak wciąż bardzo popularne są bramy o powierzchni strukturyzowanej. Dlatego inwestorzy często poszukują właśnie takich rozwiązań. Płaszcz bramy może mieć dla przykładu fakturę naturalnego kamienia, która wygląda bardzo efektownie. W ten sposób możemy podkreślić piękno zarówno elewacji o klasycznym, jak i nowoczesnym charakterze – duże znaczenie ma w tym względzie wybór wybarwienia. Odcienie szarości sprawdzą się np. w projektach o minimalistycznym wyrazie, biele będą pasowały z kolei doskonale do stylu rustykalnego, piaskowe odcienie do klasycznego, a czerwień podkreśli zaś awangardowy styl budynku. Co więcej, strukturyzowana powierzchnia jest bardzo praktyczna. Dlaczego? Charakteryzuje ją bowiem duża wytrzymałość. Ewentualne zarysowania są mniej widoczne w porównaniu do produktów o gładkim wykończeniu, a więc nie musimy poświęcać wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Ciekawe bramy o wykończeniu łupka w dowolnym kolorze z palety RAL można znaleźć chociażby w ofercie firmy Hörmann. – Bramę Hörmann można teraz zakupić z powierzchnią tłoczoną w strukturze łupka, która nadaje bramie szczególnie atrakcyjny wygląd. Jest wytrzymała i łatwa w pielęgnacji. Brama z powierzchnią Slategrain to także dobry wybór dla inwestorów szukających niedrogich, a efektownych rozwiązań – tłumaczy Michał Simon, Dyrektor Sprzedaży, Hörmann.

Jeden kolor czy bogactwo barw w indywidualnym projekcie?

Najprostszym sposobem jest dobranie bramy pod kolor okien i drzwi zewnętrznych. Dzięki temu wszystkie elementy stolarki otworowej wyglądają spójnie i elegancko. Dla osób ceniących sobie oryginalne rozwiązania, to harmonijne połączenie może okazać się jednak zbyt nudne. W takim przypadku można postawić na kontrasty i mocne akcenty barwne. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby pokusić się o wybór bramy z indywidualnym nadrukiem – to może być dowolny obraz, który nam się podoba lub zdjęcie z rodzinnej kolekcji. Dla przykładu, miłośnik zabytkowych aut może zamówić bramę z legendarnym Garbusem, zwłaszcza jeśli dom jest utrzymany w klimacie retro. Ciekawie mogą wyglądać także wszelkie kwiatowe ornamenty w przypadku zamiłowania do stylu romantycznego czy wzory geometryczne, pasujące doskonale do nowoczesnych brył. – Firma Hörmann wprowadziła do swojej oferty, wykonywaną w technologii druku cyfrowego, powierzchnię Duragrain. Dzięki tej innowacyjnej, bardzo nowoczesnej metodzie możemy teraz samodzielnie zaprojektować niepowtarzalną, wyjątkową bramę. Taka – zaaranżowana według własnego pomysłu – brama to unikat, który zadziwiać będzie sąsiadów i gości, a nam przypominać na przykład krajobraz z wakacyjnej wyprawy – mówi ekspert Hörmann.  

Brama garażowa wcale nie musi być nudna. Wystarczy wybrać ciekawą fakturę, nietypowy kolor czy oryginalny nadruk, aby odmienić zupełnie swój dom. Pamiętajmy jednak, aby zadbać o dobry montaż wybranego rozwiązania, tylko wtedy produkt zachowa wszystkie funkcje deklarowane przez producenta. Dodatkowo, niech piękna brama będzie też energooszczędna, a więc zapytajmy w sklepie sprzedawcę o jej parametr przenikania ciepła – im niższy, tym lepiej – i dla naszego portfela, i dla środowiska.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: www.facebook.com/dobrymontaz/