Nowoczesny trend na czarną stolarkę

Czerń to ponadczasowy kolor, którzy cechuje elegancki minimalizm. Świetnie sprawdza się nie tylko w modzie, lecz również w architekturze, zwłaszcza tej nowoczesnej. Czarne mogą być więc: dach, elewacja obiektu oraz… okna i drzwi. Taka kolorystyka to jeden z najmodniejszych tegorocznych trendów. Jak tego typu rozwiązanie prezentuje się w praktyce?

Okna i drzwi zewnętrzne stanowią ważne elementy bryły budynku. Ich kolorystyka i wygląd przyciągają uwagę, więc na równi z funkcjonalnością tych wyrobów liczy się to, jak przedstawiają się one pod względem wizualnym. Chociaż stolarka okienna i drzwiowa może być wyprodukowana w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, to jeszcze do niedawna królowała tu głównie biel i odcienie nawiązujące do naturalnego drewna. Od kilku sezonów na znaczeniu zyskują jednak ciemniejsze barwy, w tym klasyczna czerń.

Ciepłe okna w modnej czerni

Przykładem inwestycji wykorzystującej potencjał koloru czarnego jest Czarna Chata – kompleks czterech luksusowych domków zlokalizowanych nad Jeziorem Klimkówka w województwie małopolskim. Są one wyposażone w duże, panoramiczne okna zapewniające widok na najbliższą okolicę. Domki utrzymane są nowoczesnej architekturze, wyróżniają się prostą, smukłą bryłą, którą dodatkowo podkreśla czerń – w tym kolorze jest dach, elewacja obiektów oraz stolarka okienno-drzwiowa. Dzięki temu cała kompozycja prezentuje się wyjątkowo, doskonale wpisując się w modę na minimalizm.

O tym, jak prezentuje się kompleks Czarna Chata możemy przekonać się odwiedzając go osobiście. Atrakcyjny wygląd to jednak nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na wykorzystane w inwestycji funkcjonalne okna w kolorze „BLACK Ulti-Mat”, które możemy zastosować również w swoim domu. Łączą one w sobie modny design z bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. – Okna PVC PRIMO zapewniają skuteczną ochronę przed stratami ciepła, co daje oszczędność energii i komfort akustyczny na poziomie 38dB – dźwięki poniżej tego poziomu można porównać do szeptu, szumu liści lub cichej muzyki, a więc są one nieszkodliwe. Gwarantują również wysoką odporność na włamanie w klasie RC2, potwierdzoną certyfikatem uznanego Instytutu Techniki Okiennej IFT Rosenheim – mówi Ireneusz Wierciak, Product Marketing Manager w obszarze Stolarki Aluminiowej, Stalowej i PVC z firmy WIŚNIOWSKI, Partnera kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Okna wyposażone są w najwyższej jakości profile i okucia dające szereg różnych funkcji, np. blokadę antyprzeciągową, dzięki której skrzydło pozostaje w stałej pozycji nawet w przypadku przeciągu. Dostępne są także w niestandardowych wymiarach i kształtach, a w opcji Home Inclusive zyskujemy również możliwość dopasowania pod względem wizualnym wszystkich produktów marki WIŚNIOWSKI: bram, okien, drzwi i ogrodzenia. To zapewnia jeden, wspólny design.

Piękne i funkcjonalne drzwi zewnętrzne

Doskonałą parę z czarnymi oknami tworzą czarne drzwi zewnętrze. Przykładem takiego rozwiązania są aluminiowo-stalowe drzwi NOVA marki WIŚNIOWSKI, w kolorze „Modern Black”. Podstawą ich konstrukcji jest ościeżnica aluminiowa z przegrodą termiczną o grubości 77 mm. Skrzydło wykonane jest natomiast z blachy stalowej i wypełnione płytą z ekstrudowanej pianki PU oraz pakietem szyb dwukomorowych. Wysoki parametr wodoszczelności pozwala zamontować drzwi NOVA nawet w miejscach niezadaszonych, bez obaw o ich wytrzymałość.

Drzwi można wyposażyć w antabę, czyli pochwyt zamiast tradycyjnej klamki. Antaba to modny trend ostatnich kilku lat, a jeśli dodamy do tego funkcję dzienną czasową, to z produktu możemy korzystać w maksymalnie komfortowy i bezpieczny sposób. Przydaje się ona w wielu przypadkach, np. kiedy spodziewamy się gości i nie chcemy za każdym razem otwierać im drzwi, gdy wnosimy do domu zakupy i akurat nie mamy „wolnej ręki” lub gdy pracujemy w ogrodzie i nie chcemy nosić przy sobie klucza. W drzwiach NOVA funkcję dzienną można łatwo włączyć i wyłączyć, w zależności od naszych potrzeb. Żeby ją uruchomić, wystarczy wcisnąć specjalny przycisk po wewnętrznej stronie drzwi – przycisk jest podświetlony i wówczas funkcja jest aktywna. Wyłączamy ją w ten sam sposób, poprzez przyciśnięcie przycisku. Co więcej, może być on widoczny lub ukryty. To drugie rozwiązania pozwala maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo domu. Ukryty przycisk funkcji dziennej czasowej sprawi, że skorzystają z niego tylko te osoby, które wiedzą o jego lokalizacji.

Kolor czarny na dobre wkradł się do łask architektów, projektantów i inwestorów. Nadaje on wnętrzom oraz elewacji budynku eleganckiego charakteru i dobrze wpisuje się w modę na minimalistyczne budynki z industrialnymi akcentami. Nowoczesne okna oraz drzwi zewnętrze w kolorze czarnym mogą być zarazem piękne i funkcjonalne, cieszyć nasze oczy i zapewniać komfort obsługi. Poszukajmy więc inspiracji, które pomogą nam stworzyć modny wygląd naszego domu, niezależnie od tego czy budujemy go od podstaw, czy też remontujemy istniejący już budynek.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, HÖRMANN, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/