Okna, drzwi i brama garażowa w 2023 roku – jakie rozwiązania wybrać?

Jakie okna, drzwi i bramę garażową wybrać w 2023 roku? Decyzja zależy od wielu czynników, dobrze więc poznać najnowsze trendy, żeby wybór był optymalny. Na rynku dostępne są nowoczesne produkty, które zapewniają wytrzymałość, energooszczędność i atrakcyjny wygląd. Jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w naszym domu?

Nowy rok przynosi nowe trendy w budownictwie, również, jeśli chodzi o okna, drzwi i bramy garażowe. To ważne elementy każdego domu. Dlatego, gdy planujemy budowę/remont lub też po prostu interesujemy się nowinkami budowlanymi, warto być na bieżąco i sprawdzić, co przygotowali dla nas producenci w 2023 roku.

Po pierwsze: ciepło i energooszczędnie

Tanio już było… można powiedzieć patrząc na rosnące rachunki za energię, w tym za ogrzewanie domu. Dlatego najnowszy trend to przede wszystkim energooszczędność. Na czasie są okna, drzwi i brama garażowa, które zapewniają skuteczną izolację termiczną i ograniczają straty ciepła – pozwalają zmniejszyć nasze comiesięczne wydatki. Dają przy tym komfort użytkowania – przy niskich temperaturach na zewnątrz, silnym wietrze i mocnych opadach nie musimy obawiać się zawilgocenia i przedmuchów zimnego powietrza. Dzięki ciepłym rozwiązaniom, możemy spać spokojniej.

Energooszczędne okna, drzwi i brama garażowa to inwestycja w ciepły dom, która zwraca się przez cały czas eksploatacji tych produktów. Żeby parametry termiczne stolarki okienno-drzwiowej były jak najlepsze, producenci stosują różnorodne rozwiązania. W przypadku okien są to m.in. ciepłe ramki dystansowe, specjalne pakiety szybowe oraz ocieplane profile. Wiodącym trendem jest też zwiększanie powierzchni szyb kosztem ram (np. stosowanie cieńszych niż standardowe ram). Dlaczego to ważne? Szyby wyróżniają się blisko dwa razy lepszym współczynnikiem przenikania ciepła niż ramy, więc dzięki dużym przeszkleniom łatwiej osiągnąć wymagane parametry w tym zakresie.

Drzwi zewnętrzne o dobrej izolacyjności cieplnej posiadają przegrody termiczne i ciepłe wkłady np. z pianki poliuretanowej. Ocieplone są też ramy drzwiowe, żeby cała konstrukcja skutecznie chroniła przed chłodem. Do tego stosowane są dopasowane uszczelki. Jeśli drzwi wyposażone są w przeszklenia, to również one posiadają odpowiedni parametr termoizolacyjności. W przypadku bramy garażowej także istotne jest wypełnienie skrzydła i uszczelnienie na całym obwodzie oraz zaizolowanie połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Producenci bram segmentowych stosują maksymalnie szerokie segmenty i dążą do tego, żeby było ich jak najmniej, co skutecznie ogranicza straty ciepła.

Po drugie: oryginalnie

Okna, drzwi i brama garażowa, poza tym, że chronią dom, są również jego ozdobą. Żeby dopasować je do wyglądu budynku i naszych upodobań, poszukujemy oryginalności i nieograniczonych możliwości konfiguracji. Czasy, gdy okna były tylko białe, a drzwi tylko brązowe już bowiem minęły. Dlatego w modzie są zindywidualizowane rozwiązania o niepowtarzalnym charakterze. Szeroka oferta różnorodnych wzorów, opcji wykończenia i kolorów pozwala nam np. na dopasowanie wyglądu stolarki drzwiowej do elewacji, okien czy elementów wykończenia budynku. Dzięki temu, możemy więc dobrać komplet produktów w jednym, spójnym stylu i skomponować je tak, by zgrały się wizualnie z nowoczesną lub też bardziej tradycyjną architekturą.

Idąc dalej, zgodnie z trendem indywidualizacji możemy również sami zaprojektować wygląd swoich drzwi wejściowych lub bramy garażowej nanosząc na nich swój własny wzór, np. wybrane zdjęcie. Jeśli dodamy do tego bogatą gamę wyposażenia, jak klamki i uchwyty, różne rodzaje szyb czy naświetla – otrzymujemy niepowtarzalny produkt, przygotowany specjalnie dla nas.

Po trzecie: dobrze zamontowane

Ciepłe, zachwycające swoim wyglądem okna, drzwi i brama garażowa? Tak, ale tylko jeśli są dobrze zamontowane. Dlatego też ważnym aktualnym trendem jest dobry montaż. Montaż to końcowy etap inwestycji, o którym nie możemy zapominać. Wykorzystanie nowoczesnych technik i rozwiązań montażowych zapewnia skuteczne ograniczenie strat energii cieplnej i bezproblemowe użytkowanie stolarki. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zabezpieczenie newralgicznych miejsc, takich jak połączenie ościeżnicy z murem, gdzie najczęściej powstają tzw. mostki termiczne. Na szczęście, dostępne są specjalne taśmy, pianki, kleje i tzw. ciepłe progi, które stanowią znakomite uzupełnienie nowoczesnych wyrobów. Bądźmy więc na czasie – wybierajmy energooszczędne okna, drzwi i bramy garażowe z dobrym montażem.

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”:

Drzwi zewnętrzne ThermoSafe Decoral od Hörmann:

ThermoSafe Decoral to drzwi z wyjątkową powierzchnią, która wiernie imituje wygląd 5 naturalnych materiałów: 3 gatunków drewna, jasnego cementu oraz zardzewiałej patyny. Szczególnie elegancko prezentują się z ramą w kolorze głębokiej czerni. Model ten dostępny jest w 18 wzorach. Osiąga współczynnik przenikanie ciepła nawet 0,87 W/(m2∙K). W standardzie gwarantuje bezpieczeństwo w klasie przeciwwłamaniowej RC 3.

Kołki ramowe rozporowe KPR-FAST i KPS-FAST od Klimas Wkręt-met:

Zamocowania ramowe KPR-FAST/KPS-FAST Klimas Wkręt-met doskonale sprawdzają się przy montażu stolarki poza otworem okiennym przy pomocy specjalnych blach mocujących oraz w strefie ocieplenia ściany. Kołki KPR/KPS-FAST są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Tworzywowy element rozporowy wykonany jest z poliamidu i dzięki swojej innowacyjnej budowie zapewnia optymalne rozłożenie sił w różnych materiałach budowlanych.

Stalowe wkręty zabezpieczone są nowoczesną nieelektrolityczną powłoką cynku płatkowego, co czyni je wyjątkowo odpornymi na procesy korozyjne.

Ciepły Próg Garażowy NYXON Green Mono od NYXON:

Ciepły Próg Garażowy NYXON Green Mono to najwyższej jakości, nowoczesne rozwiązanie do montażu bram garażowych. Zastosowanie Ciepłego Progu Garażowego NYXON Green Mono ogranicza straty ciepła oraz niweluje powstawanie mostków termicznych na styku progu z murem. Belka jest mechanicznie wytrzymała i doskonale przenosi obciążenia pojazdów. Ciepły Próg Garażowy zbudowany jest z płyty bazowej NYXON Green. Wykonywany jest pod każdy wskazany wymiar.

Wewnętrzna wysokoparoszczelna taśma SWS Alu Plus Inside od Soudal:

Wewnętrzna wysokoparoszczelna taśma SWS Alu Plus Inside, wchodząca w skład Soudal Window System, zabezpiecza warstwę izolacji w złączu okiennym przed wnikaniem gazów i pary wodnej. Taśma jest laminowana folią aluminiową i włókniną polipropylenową o bardzo wysokim współczynniku oporu dyfuzyjnego. Wewnętrzna strona taśmy pokryta jest klejem o doskonałej przyczepności do większości materiałów budowlanych, a aplikacja taśmy jest możliwa nawet przy temperaturze do – 12°C.


Drzwi z linii MASTERTHERM od Stalprodukt-Zamość:

Firma Stalprodukt-Zamość swoje drzwi z linii MASTERTHERM kieruje do klientów wymagających, szukających bezkompromisowych rozwiązań i produktów najwyższej jakości. Parametr przenikania ciepła drzwi Ud wynosi już od 0,63 W(m2K).

Skrzydło drzwi Mastertherm o grubości 101 mm posiada:
– czterostronną przylgę,
– pełny, drewniany ramiak,
– ocynkowaną blachę laminowaną,
– wypełnienie pianą poliuretanową,
– dwie uszczelki,
– ciepłą stalowo-drewnianą ościeżnicę z uszczelką laminowaną w kolorze skrzydła,
– zintegrowany próg aluminiowy z przekładką termiczną,
– zamek listwowy z trzypunktowym ryglowaniem,

Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania w drzwiach wkładek i klamek z atestem w kl B oraz możliwość wykonania drzwi w klasie RC2. Drzwi dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, z bogatym wyborem tłoczeń i modnymi przeszkleniami.

Aluminiowe drzwi zewnętrzne CREO od WIŚNIOWSKI:

Aluminiowe drzwi zewnętrzne CREO marki WIŚNIOWSKI to idealne rozwiązanie dla osób z wizją o domu idealnym, ceniących oryginalność i nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wszystkie elementy konstrukcji oraz wypełnienie spełniają najwyższe standardy jakości. Drzwi CREO są wyjątkowo stabilne i odporne na odkształcenia. Poddane testom antywłamaniowym w prestiżowym laboratorium IFT Rosenheim, uzyskały certyfikaty w klasach antywłamaniowych RC2 oraz RC3. Decydując się na CREO, inwestujesz w bezpieczeństwo antywłamaniowe swojego domu:  https://www.wisniowski.pl/dla-domu/drzwi-i-okna/drzwi-zewnetrzne/drzwi-creo  

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/