Profile montażowe do ciepłego montażu okien i drzwi

W budynku, w którym panuje optymalna temperatura czujemy się komfortowo – możemy w nim swobodnie odpoczywać lub pracować. Ważne, żebyśmy to my sami mogli decydować o tym, jak ciepłe jest wnętrze, a nie byli skazani na ciągłą walkę z przewiewami chłodnego powietrza z zewnątrz. Możemy podkręcić grzejniki, jednak na dłuższą metę to rozwiązanie mało skuteczne i do tego kosztowne dla kieszeni oraz klimatu. Dobrym wyborem jest więc inwestycja w energooszczędne, szczelnie zamontowane okna i drzwi zewnętrzne. Jakie rozwiązania wybrać przy ich montażu?

Chcemy cieszyć się w swoim domu ciepłem, ciszą i komfortem. Przy jego modernizacji wybieramy więc okna i drzwi zewnętrzne, które nam to zapewnią. To jednak tylko połowa sukcesu. Nieprawidłowo zamontowana stolarka okienno-drzwiowa lub wykorzystanie złej jakości produktów może odpowiadać nawet za 15-20% strat ciepła w budynku. Jak temu zaradzić i zmniejszyć wydatki na ogrzewanie? Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na ciepły montaż z użyciem nowoczesnych profili montażowych.

Profile montażowe gdzie je zastosować i jakie mają zalety?

Montaż stolarki okiennej i drzwiowej z użyciem samej pianki poliuretanowej nie spełnia współczesnych wymagań w zakresie energooszczędności. Popularnością cieszą się obecnie okna panoramiczne oraz drzwi tarasowe z dużymi przeszkleniami (tzw. systemy HS), zapewniające szeroki dopływ naturalnego światła do wnętrz. Skrzydło takiego wyrobu może ważyć nawet kilkaset kilogramów, konieczne jest więc zastosowanie odpowiedniego podparcia.

Na powyższe potrzeby nowoczesnego budownictwa – ograniczenie strat cennego ciepła i stworzenie stabilnej podpory dla ciężkiej stolarki dobrze odpowiadają właśnie profile montażowe. Przykładem takiego rozwiązania jest profil ECO-TERM, opracowany przez firmę METAL-PLAST. ­– ECO-TERM posiada sandwiczową budowę. Składa się z dwóch zewnętrznych profili z twardego PVC oraz wewnętrznej warstwy, wykonanej z polistyrenu ekstrudowanego o wysokich właściwościach izolacyjnych. Dodatkowo wyposażony jest w podwójną uszczelkę wykonaną ze zmiękczonego polichlorku winylu. To rozwiązanie oferowane w całej Europie, wielokrotnie nagradzane i rekomendowane przez czołowych producentów stolarki okiennej i drzwiowej – mówi Robert Szmel-Łotocki, ekspert METAL-PLAST, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”, która promuje ekologiczne, zrównoważone budownictwo.

Jakie są korzyści z użycia profilu? Z jednej strony ułatwia on montaż okien i drzwi, stabilizuje ich konstrukcję (nośność do 25000 kg/mb daje stabilną podstawę nawet dla najcięższych systemów). Z drugiej, dzięki właściwościom izolacyjnym, jego wykorzystanie może mieć decydujący wpływ na poprawę termiki budynku (parametr U< 0,5 W/(m2K) i 100% odporność na wilgoć). Gdzie znajduje zastosowanie tego typu profil? Jest on uniwersalny, więc można go użyć pod progi aluminiowe, ramy okienne, gdy planujemy zamontowanie rolet, systemów HS oraz do montażu stolarki okiennej w warstwie ocieplenia.

Ciepły i szybki montaż

Montaż okien i drzwi w warstwie ocieplenia, najpierw stosowany w budownictwie pasywnym, obecnie staje się coraz bardziej popularny. To pożądane rozwiązanie, jeśli stawiamy na energooszczędność i ograniczenie strat energii cieplnej do minimum. Na wysunięcie stolarki okienno-drzwiowej w strefę termoizolacji i obudowanie wyrobu ciepłą ramą pozwala właśnie użycie dopasowanych profili ECO-TERM. Co ważne zarówno dla ekipy monterskiej, jak i dla nas jako inwestorów – profile mogą być łatwo mocowane bez kleju, w każdych warunkach pogodowych. Przekłada się to na szybkie przeprowadzenie prac, nawet przez mniej doświadczone ekipy. Wiadomo, że „czas to pieniądz”, więc oszczędności w tym zakresie są pożądane.

Przy wyborze materiałów do budowy lub remontu naszego domu zwracamy również uwagę, by były one jak najbardziej ekologiczne, pozwalały na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Wybór rozwiązań takich jak ECO-TERM dobrze wpisuje się w te oczekiwania. To korzystne dla naszej kieszeni, gdyż oszczędzamy na kosztach ogrzewania domu, a także dla planety oraz przyszłych pokoleń.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/