Różnice pomiędzy ciepłym a tradycyjnym montażem okien

Na trwałość i szczelność okien wpływa m.in. sposób, w jaki zostaną one zamontowane. Bez prawidłowego osadzenia i uszczelnienia stolarki nawet najlepsze parametry użytkowe samego produktu nie zapewnią, że będzie on dobrze spełniać swoją rolę. W odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące energooszczędności budynków, standardowy, tradycyjny montaż zastępowany jest przez nowoczesne techniki montażowe z użyciem taśm i płynnych membran. Czym różnią się te rozwiązania?

Montaż okien, w zależności od specyfiki danej inwestycji i zastosowanej technologii, trwa z reguły kilka godzin. Natomiast efekty tego działania wpływają na parametry stolarki okiennej przez cały cykl jej „życia”, a więc kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Wykonanie prac w prawidłowej kolejności, z zastosowaniem dopasowanych rozwiązań, umożliwia wykorzystanie w pełni potencjału, jaki oferują nowoczesne wyroby, ograniczenie strat cennego ciepła i spełnienie wymagań w zakresie izolacyjności termicznej, wynikających z warunków technicznych (WT 2021). Jak pod tym względem wygląda porównanie: montaż tradycyjny vs. ciepły montaż?

Montaż okien metodą tradycyjną

Jeszcze do niedawna najczęściej stosowaną w przypadku stolarki okiennej metodą był montaż tradycyjny, na samą piankę. Uszczelnienie wokół okna sprowadza się tutaj tylko do aplikacji pianki poliuretanowej w szczelinę pomiędzy oknem a murem. Popularność tej techniki wynikała z jej prostoty i możliwości szybkiego przeprowadzenia prac, a więc również stosunkowo niewielkich kosztów. Jednak korzyści te są tylko pozorne – jedna warstwa izolacji w postaci samej pianki nie zapewnia skutecznego zabezpieczenia połączenia stolarka-mur, jest narażona na zawilgocenie, a w efekcie utratę swoich właściwości. Zamiast skutecznej bariery przed działaniem czynników atmosferycznych, otrzymujemy więc potencjalny mostek termiczny. Skutkuje to stratami cennego ciepła, zwiększeniem rachunków za ogrzewanie budynku, a także zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju grzybów i pleśni w pomieszczeniach.

Ciepły montaż okien

Inwestycja w nowe okna (zarówno w nowym budownictwie, jak i przy renowacji) wymaga zastosowania montażu, który sprawi, że deklarowane przez producenta parametry użytkowe stolarki zostaną zachowane, gdy produkt zostanie już zamocowany w otworze okiennym. Kluczowe jest więc uszczelnienie styku okna ze ścianą, co redukuje ryzyko powstawania w tym miejscu mostków termicznych do absolutnego minimum. Przykładem rozwiązania spełniającego te wymogi jest profesjonalny system warstwowego (ciepłego) montażu stolarki okiennej Soudal Window System. – System SWS składa się z trzech warstw: warstwy bazowej w postaci pianki poliuretanowej, która dokładnie wypełnia szczelinę pomiędzy ramą okienną a ścianą, warstwy zewnętrznej, wykonanej z taśmy lub płynnej membrany paroprzepuszczalnej oraz warstwy wewnętrznej z taśmy lub płynnej membrany paroszczelnej. Rolę izolatora termicznego i akustycznego spełnia tu pianka poliuretanowa, która, żeby nie straciła swoich właściwości, musi pozostać sucha. Dlatego przed wnikaniem wilgoci z otoczenia chronią ją właśnie taśmy lub membrany – mówi Michał Sawicki, kierownik działu technicznego w firmie Soudal, która jest Partnerem kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Wykorzystanie kompletnego systemu montażu, w skład którego wchodzą wszystkie dopasowane do siebie elementy to mniejsze ryzyko popełnienia błędu i szybsze zakończenie całego procesu.

Jaki montaż wybrać przy wymianie okien?

Ruszyła fala termomodernizacji budynków w Polsce. Zmieniamy swoje domy na lepsze, cieplejsze i bardziej oszczędne, jeśli chodzi o zużycie energii.  Ociepleniu ścian zewnętrznych towarzyszy więc również wymiana starych, zużytych okien na nowe. W przypadku wymiany stolarki okiennej, szczególnie czasochłonne i wymagające dużego nakładu pracy może być wyrównanie i ustabilizowanie podłoża – pianka poliuretanowa oraz taśmy powinny być nakładane na oczyszczoną, równą powierzchnię. Dlatego montaż standardowy, na samą tylko pianę, wydaje się tu prostszą metodą. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak na połączenie prostoty montażu z uzyskaniem pożądanych efektów w zakresie energooszczędności. Przy renowacji zamiast taśm można wykorzystać płynne membrany Soudatight od Soudal, których zaletą jest wyjątkowo łatwa aplikacja – z powodzeniem mogą być nakładane nawet na nierówne ościeże, dzięki czemu prace związane z wymianą okien i doszczelnieniem złączy okiennych w starych i zabytkowych budynkach przebiegają bardzo sprawnie i szybko.

Co ważne, z wykorzystaniem systemowych rozwiązań do ciepłego montażu okno można zamontować przez cały rok, również zimą – w ofercie Soudal Window System znajdują się pianki, które mogą być aplikowane także w przypadku ujemnych temperatur, jak np. wyjątkowo elastyczna wielosezonowa pianka Flexifoam (zakres temperatur od -10 st. C do 30 st. C). W skład systemu wchodzą też taśmy paroizolacyjne wyróżniające się wyjątkową odpornością na działanie niskich temperatur.

Prawidłowy montaż okien jest tak samo ważny, jak ich parametry. Standardowa technika montażowa na samą tylko piankę poliuretanową nie pozwala na skuteczne ograniczenie strat ciepła. W zależności od specyfiki inwestycji, zalecany jest ciepły montaż warstwowy. Jego koszty są stosunkowo wyższe, jednak pozwala on na skuteczne uszczelnienie okna, co przekłada się na bezproblemową eksploatację wyrobu przez długie lata. Montujemy więc raz, a dobrze, aby cieszyć się ciepłem i komfortem.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, HÖRMANN, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/