Taśma do zadań specjalnych – łączenie i naprawa

Naprawa i połączenie membran dachowych, różnego rodzaju prace reparacyjne oraz uszczelnienia. Przy tego typu wymagających zadaniach potrzebna jest izolacja, która zapewnia szczelne dopasowanie do zabezpieczanej powierzchni oraz ochronę przed wilgocią. W tej roli dobrze sprawdzają się specjalistyczne taśmy na bazie laminatów wykonanych m.in. z włókniny polipropylenowej. Gdzie można je wykorzystać?

Specjalistyczne taśmy naprawcze wyróżniają się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju powierzchni. Dzięki swoim właściwościom, pozwalają na skuteczną reperację i sklejanie uszkodzeń mechanicznych. Są również łatwe i szybkie w aplikacji, a więc praca z nimi jest wygodna i nie wymaga użycia zaawansowanych narzędzi.

Membrany dachowe szczelnie połączone

Rosnące ceny energii i ogrzewania sprawiają, że w wielu domach, szkołach, biurach i zakładach przemysłowych włączono tryb „oszczędzanie”.Duże możliwości poprawy efektywności energetycznej budynków daje ich uszczelnienie, w tym wykonanie prawidłowej izolacji termicznej dachu, przez który może uciekać do otoczenia około 10-25% ciepła. Sprawność cieplną materiału izolacyjnego znacznie obniża jego zawilgocenie. Dlatego tak ważne jest zastosowanie membran dachowych, które zapewniają ochronę termoizolacji i konstrukcji dachu przed wilgocią z zewnątrz, a także umożliwiają odprowadzanie pary wodnej z ocieplenia. Żeby membrany właściwie spełniały swoje funkcję, powinny być ze sobą szczelnie połączone na całej długości. Do ich łączenia, a także naprawy uszkodzeń oraz mocowania do elementów konstrukcyjnych, np. z drewna lub do muru można wykorzystać taśmy naprawcze. Przykładem takiego produktu jest jednostronna, samoprzylepna taśma Lamibond firmy AIB, polskiego producenta specjalizującego się w wytwarzaniu wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych.

Taśma na bazie laminatów wykonanych m.in. z włókniny polipropylenowej dostępna jest w wariancie paroizolacyjnym oraz paroprzepuszczalnym, co zapewnia ciągłość paroprzepuszczalności membrany dachowej nawet w reperowanym miejscu. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych (w tym promieniowanie UV) i uniwersalna – skutecznie przylega do różnego rodzaju powierzchni, zarówno gładkich, jak i chropowatych, jak np. mur, tynki czy krokwie. Dostępna jest w różnych wymiarach i może być też wyprodukowana na indywidualne zlecenie odbiorcy, w dopasowanych do jego potrzeb rozmiarach.

Szczelne i trwałe połączenie

Przy użyciu taśmy jak Lamibond, poza łączeniem i naprawą membran dachowych, można również wykonać uszczelnienie komór płyt poliwęglanowych w różnego rodzaju zadaszeniach z tego materiału. Sprawdzi się ona także przy przeszkleniach oraz w innych pracach naprawczych, gdzie potrzebne jest trwałe i szczelne połączenie. Co istotne, taśma jest łatwa i szybka w aplikacji, nie wymaga użycia kleju oraz zastosowania specjalistycznych narzędzi. Wystarczy tylko odtłuścić i oczyścić wcześniej podłoże z kurzu, przyciąć taśmę do potrzebnego wymiaru oraz docisnąć ją do uszczelnianego elementu.

Wysokiej jakości taśmy zapewniają trwałe łączenie, uszczelnienie i naprawę membran, folii dachowych oraz paroizolacji. Dzięki temu warstwa izolacji termicznej jest skutecznie chroniona przed wilgocią i ogranicza straty ciepła. Stosunkowo niewielkie elementy jakimi są taśmy, mają więc istotne znaczenie dla oszczędności energii i efektywności energetycznej całego budynku.