Maszeruje Wiosna, w ręku trzyma kwiat, gdy go w górę wznosi, zielenieje świat – tak śpiewają o tej porze roku dzieci w przedszkolu. Ta radość udziela się również dorosłym. Z wytęsknieniem czekaliśmy bowiem na ciepłe i długie dni, pełne słońca. Ten czas dobrej pogody można wykorzystać nie tylko na spacery czy jazdę rowerem, lecz także majsterkowanie, remont bądź zmiany aranżacji domu. Warto pomyśleć również, zgodnie z aktualnymi trendami, o zainstalowaniu systemów automatyki domowej. Wówczas korzystanie z naszego M będzie jeszcze bardziej komfortowe.
Według psychologów wiosna to najlepsza pora na zmiany. Budzimy się bowiem z „zimowego letargu” i odrętwienia, m.in. dzięki witaminie D, której dostarcza nam słońce. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze (możemy schować na dno szafy grube i ciężkie kurtki), co dodatkowo nastraja pozytywnie. Czujemy przypływ energii, a więc szkoda byłoby zmarnować ten potencjał. Jak wykorzystać nowe siły do działania i jednocześnie poprawić komfort życia w domu?
W życiu liczy się porządek
Porządki – to od nich warto zacząć wiosenne metamorfozy. Co ciekawe, prace domowe doskonale redukują stres, który przyczynia się przecież do powstawania napięć w ciele, pozwalają także zapomnieć o rutynie dnia codziennego. Dlatego ciepłe dni warto poświęcić na generalne sprzątanie (etapami, aby nie przeciążać mięśni) w domu, a także wokół niego. To bardzo pożyteczne zajęcie, a przy akompaniamencie ulubionej muzyki może okazać się również przyjemne.
W pierwszej kolejności można umyć okna, gdyż dzięki temu będziemy mieć lepszy widok na otaczającą budynek przyrodę. Kolejny krok to upranie firan i zasłon – ich prasowanie jest co prawda żmudne i długotrwałe, ale dla efektu końcowego warto się poświęcić. Opłaca się także przejrzeć zawartość szaf, przemyć półki oraz schować zimową odzież, robiąc miejsce na lżejsze stroje. Jednym z zadań na liście powinno być ponadto wyczyszczenie bramy garażowej i uporządkowanie garażu – na co dzień zazwyczaj nie mamy na to czasu. Do prac domowych warto także zaangażować dzieci, dzięki czemu uporamy się szybciej z tym wyzwaniem. Wspólne działanie dobrze jednoczy członków rodziny.
Automatyka to wygoda
Gdy uporządkujemy już wszystko, co zamierzaliśmy, możemy pomyśleć o zmianie aranżacji domu. Czasem wystarczy przestawienie mebli i dodanie kilku dekoracji, aby uzyskać ciekawy efekt i odświeżyć wystrój, który nam się już nieco opatrzył. Jednak, jeśli ściany nie wyglądają elegancko, warto je odmalować.
Zamiast w nowe wyposażenie (gdy stare jest jeszcze w dobrym stanie), znacznie bardziej opłaca się zainwestować we własną wygodę, a więc w rozwiązania SMART HOME – inteligentny dom. Na początek, szczególnie przydatne i niewymagające pod względem remontowym będzie zautomatyzowanie bramy garażowej. Dzięki temu nie będziemy musieli wysiadać z auta, aby ją otworzyć lub zamknąć bramę, gdyż w komplecie mamy pilot, możemy też skorzystać z aplikacji w telefonie. Docenimy tę funkcjonalność zwłaszcza podczas wiosennego deszczu czy burzy.
Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze siłownika? Napęd do bramy należy dobrać przede wszystkim do jej typu. Inne mechanizmy są bowiem potrzebne do obsługi bram uchylnych niż segmentowych. Te drugie cieszą się obecnie dużą popularnością, a więc wybór siłowników może być większy.– Wybierzmy przede wszystkim mechanizm niezawodny, szybki, bezpieczny oraz, co w dzisiejszych czasach bardzo ważne – energooszczędny – tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny, BFT Polska. – Dla przykładu siłownik BFT BOTTICELLI SMART BT A do automatyzacji bram segmentowych został wyposażony w ekologiczny zasilacz impulsowy. Dzięki niemu zyskujemy zatem mniejsze zużycie energii – jest to zmiana z 8W na 0,5W w trybie czuwania, a to daje z kolei 10 EUR oszczędności rocznie. W porównaniu do standardowych rozwiązań, zmniejsza się również emisja CO2. Co więcej, jest on przeznaczony do intensywnego użytkowania, posiada solidną konstrukcję i unikalną funkcję antywłamaniową, która zabezpiecza garaż przed nieupoważnionym wejściem – dodaje. Zautomatyzować możemy także bramę wjazdową, aby wyjazd z posesji był bezproblemowy.
Prace w domu są równie ważne, jak te na zewnątrz. Warto więc przygotować ogród do nowego sezonu, zadbać o zieleń i architekturę ogrodową. Dzięki temu będziemy z przyjemnością spędzać czas na świeżym powietrzu czy też zapraszać rodzinę i znajomych na grilla. Z kolei smart rozwiązania pozwolą nam oszczędzać czas, zapewnią komfort i bezpieczeństwo.