Wygodnie i oszczędnie z automatyką do bram

W obliczu obowiązujących od początku bieżącego roku, nowych warunków technicznych dla budownictwa (WT 2021) na znaczeniu zyskują energooszczędne rozwiązania. Należy do nich nowoczesna automatyka do bram garażowych i wjazdowych, która zapewnia nie tylko komfort użytkowania, lecz także wysoką wydajność i żywotność. Jak zyskać wygodny dostęp do posesji, a jednocześnie ograniczyć wydatki w domowym budżecie?

Budownictwo odpowiada za około 40% bezpośredniego zużycia energii. Z myślą o zmniejszeniu, w długofalowej perspektywie, wpływu tego sektora na środowisko naturalne i dostosowaniu przepisów do rozwoju technologii, aktualizacji ulegają warunki techniczne. To zbiór wytycznych regulujących projektowanie, budowę, przebudowę oraz remonty budynków. Zgodnie z obowiązującymi od początku br. warunkami technicznymi (w skrócie: WT 2021) okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe, które wybieramy do swoich domów muszą być „cieplejsze”, czyli charakteryzować się lepszym współczynnikiem przenikania ciepła. Oszczędności możemy też szukać w innych obszarach – stawiamy więc na sprzęty AGD o wysokiej klasie efektywności energetycznej oraz energooszczędne żarówki. Na zmniejszenie strat energii ma również wpływ rodzaj automatyki do bramy garażowej i wjazdowej. Nie musi być ona „energożerna”, a przy tym zapewniać komfortowy dostęp do posesji. Jakie rozwiązania wybrać?

Innowacja w służbie oszczędności

Szczególnie przy deszczowej lub mroźnej aurze docenimy zalety automatycznie napędzanej bramy. Pierwotnie stanowiła ona luksus, dziś jest coraz częściej stosowana, zarówno przy domach jednorodzinnych, jak i osiedlach. Dzięki niej, możemy bez potrzeby wychodzenia z samochodu oraz szarpania się z bramą, szybko uzyskać dostęp do garażu lub posesji za pomocą pilota lub smartfona – to wygoda i bezpieczeństwo. Każdy napęd potrzebuje jednak odpowiedniego zasilania.

Rosnącą popularnością w polskich domach cieszy się wykorzystanie energii słonecznej. Po to darmowe źródło zasilania możemy sięgnąć również w przypadku bramy garażowej i wjazdowej, a także drzwi zewnętrznych. Możliwość ich napędzania energią ze słońca daje system Ecosol, opracowany przez firmę BFT, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnej automatyki do budynków. – Ecosol wyposażony w baterie i panele słoneczne to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Kompletny system sprawdzi się szczególnie tam, gdzie nie dociera zasięg sieci elektrycznej, bądź też dostęp do niej jest utrudniony. Dzięki swojej kompatybilności ze wszystkimi instalacjami 24V może być wykorzystany w różnego rodzaju inwestycjach mówi Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska.

W skład Ecosol wchodzi bateria, centrala sterownicza i panele, a wszystkie elementy instalacji są ze sobą połączone przy użyciu hermetycznych szybkozłączy, co zapewnia maksymalną prostotę codziennego użytkowania. Zastosowanie tego rozwiązania to sprytny sposób na ograniczenie zużycia energii, z korzyścią dla środowiska naturalnego i domowego budżetu.

Bezpiecznie i ekonomicznie

Oprócz napędu, bramę wjazdową lub garażową możemy wyposażyć również w lampę sygnalizacyjną. Nie jest to obowiązkowe, lecz takie akcesorium zwiększa bezpieczeństwo domowników korzystających z bramy, gdyż sygnalizuje jej otwieranie oraz zamykanie. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się, zwłaszcza gdy posesja zlokalizowana jest przy ruchliwej ulicy lub też, gdy na podjeździe często bawią się dzieci. Także tutaj możemy sięgnąć po energooszczędny produkt, jak np. lampę RADIUS LED BFT. Zastosowana w niej niezawodna technologia zapewnia zmniejszone zużycie energii, wysoką wydajność i dłuższą żywotność. Ma więc pozytywny wpływ na środowisko oraz naszą kieszeń. Wybór trwałych, wysokiej jakości rozwiązań to komfort bezproblemowej obsługi przez długi czas. – Aby brama i towarzyszące jej akcesoria dobrze nam posłużyły, warto o nie regularnie dbać. W sezonie zimowym pamiętajmy więc nie tylko o odśnieżeniu chodnika czy podjazdu, lecz także oczyszczeniu ze śniegu centrali sterującej, siłowników, fotokomórek oraz automatyki – dodaje Andrzej Trojanowski.

Myśląc o ograniczeniu rachunków za energię elektryczną w swoim gospodarstwie domowym, powinniśmy działać kompleksowo. Z bramy korzystamy praktycznie na co dzień, więc postawienie na energooszczędne rozwiązania, szybko przyniesie korzyści i zmniejszenie opłat. Dodatkowo, zyskamy wygodny, szybki i bezpieczny dostęp do posesji bez względu na pogodę.