Wymiana okien ze szczelnym montażem

Wymiana starych okien to ważny element termomodernizacji i skuteczny sposób na ciepły dom, oszczędność cennej energii i czyste powietrze. Żeby nowe okno dobrze spełniało swoją funkcję, musi być zamontowane w sposób szczelny – pomoże w tym zastosowanie płynnych membran, które zapewniają sprawne wykonanie prac montażowych oraz uszczelnienie stolarki okiennej.

Wymiana użytkowanych już okien to zazwyczaj bardziej wymagające zadanie niż ich montaż „od zera” w nowym budynku, gdzie podłoże można łatwo przygotować. Po pierwsze konstrukcja starych okien może wymagać sporej ingerencji przy obróbce otworów montażowych. Wyzwanie może stanowić również stan starego muru, który nie zawsze jest idealny. Przy wymianie starych okien dobrym rozwiązaniem jest więc użycie płynnych membran, które nie wymagają specjalnego przygotowania ościeży i zapewniają uszczelnienie stolarki także w budynkach poddawanych termomodernizacji i zabytkowych.

Szczelność ma znaczenie

Niekontrolowany przepływ powietrza przez starą, nieszczelną stolarkę okienną to zwiększone zapotrzebowanie energetyczne budynku, a więc wyższe rachunki za jego ogrzewanie i większa emisja zanieczyszczeń do atmosfery. To również spadek komfortu użytkowania domu: przeciągi, zwiększony hałas docierający z zewnątrz, kurz oraz obniżenie wydajności i sprawności systemu wentylacji. Skutkiem braku szczelnej izolacji na styku okno-mur jest również zawilgocenie, które powoduje stopniowe niszczenie materiału budowlanego i może też prowadzić do rozwoju grzybów oraz pleśni.

Montaż okien z wykorzystaniem płynnych membran, np. membran Soudatight wchodzących w skład systemu Soudal Window System (SWS), znacząco ogranicza niekontrolowany przepływ powietrza i skutecznie wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. – W jednej z ostatnich realizacji, gdzie z użyciem Soudal Window System wymieniana była stolarka okienna w ponad 100-letnim budynku, aż o 53% zredukowany został przepływ powietrza do pomieszczeń przez nieszczelności.[1] Potwierdzeniem skuteczności SWS jest też certyfikat Passive House, który posiada m.in. membrana Soudatight LQ przeznaczona do uszczelnienia połączenia ramy okiennej z murem od strony wewnętrznej – mówi Michał Sawicki, Kierownik Działu Technicznego firmy Soudal, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Jak wykonać montaż okien z użyciem płynnych membran?

Prezentujemy, jak krok po kroku wygląda trójwarstwowy, szczelny montaż okien z użyciem płynnych membran na przykładzie membran Soudatight. Pierwszy etap to zabezpieczenie ram okiennych od wewnątrz i zewnątrz taśmą malarską (zabezpieczenie może też stanowić fabrycznie przyklejona do ram folia). Następnym krokiem jest mechaniczny montaż okna zgodnie z zaleceniami producenta stolarki, jego wypoziomowanie i ustawienie szczelin dylatacyjnych oraz dokładne oczyszczenie powierzchni ościeża i zwilżenie szczeliny wodą. Następnie możemy przejść do aplikacji w szczeliny elastycznej pianki Flexifoam, która tworzy warstwę izolacji termicznej. Piankę aplikujemy równomiernie, od dołu do góry. W przypadku głębszych szczelin piankę nakładamy w dwóch etapach, w odstępie ok. 20-50 minut. Po całkowitym utwardzeniu pianki można obciąć jej naddatki. Nie należy odrywać ani ugniatać pianki, gdyż pogarsza to jej parametry termiczne.

Kolejny etap montażu to aplikacja pędzlem lub szpachelką dwóch warstw płynnej membrany wewnętrznej (paroszczelnej) Soudatight LQ. Membrana nie wymaga gruntowania, można ją stosować nawet na wilgotnych podłożach. Po utwardzeniu tworzy elastyczną, cienką warstwę, która zmienia kolor z niebieskiego na czarny – to znak, że można ją malować lub tynkować. Zanim membrana wyschnie, zrywamy taśmy ochronne. W dalszym kroku aplikujemy pędzlem lub szpachelką dwie warstwy płynnej membrany zewnętrznej (paroprzepuszczalnej) Soudatight Hybrid. Drugą warstwę nakładamy w kierunku poprzecznym – membrana powinna zachodzić na ramę okna co najmniej od 3 do 5 mm, a na ścianę od 50 do 60 mm. Następnie odrywamy taśmę ochronną. Po pełnym wyschnięciu membran (zwykle kolejnego dnia) można wykonać obróbkę okna. Membrana Soudatight Hybrid jest odporna na działanie promieniowania UV do 12 miesięcy od aplikacji, więc po tym czasie trzeba zabezpieczyć ją tynkiem lub warstwą izolacji termicznej.

Perfekcyjna szczelność w krótkim czasie

Wykorzystanie płynnych membran to dobra alternatywa dla klasycznych taśm, membran i folii. Przy wymagających pracach, takich jak wymiana starych okien zapewniają one skuteczne uszczelnienie oraz szybką aplikację. Po utwardzeniu można je łatwo pomalować i pokryć tynkiem. – Produkty systemu Soudal Window System są uwzględnione w programie szkoleniowym Akademii Zdrowego Budownictwa, realizującej szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego, m.in. dla monterów stolarki budowlanej. Zdrowe i energooszczędne budownictwo to dziś konieczność. Jesteśmy tego świadomi, dlatego aktywnie angażujemy się w edukację oraz rozwijanie kompetencji profesjonalistów i dostarczamy rozwiązania montażowe, która zapewniają osiągniecie najwyższej izolacyjności cieplnej w miejscu styku stolarki z murem – podkreśla ekspert Soudal.

Dobrze wykonany, szczelny montaż okien to najlepsza droga do oszczędności i czystego powietrza. Wymiana starej stolarki okiennej może być pełna niespodzianek technicznych, dlatego najlepiej korzystać przy tym ze sprawdzonych, wysokiej jakości rozwiązań, które ułatwiają wykonanie zadania.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/


[1] https://oknotest.pl/montaz-okien/czyste-powietrze-wymiana-okien-w-starym-budynku-soudal-majr