Fotowoltaika na budynku – jak naprawić nieszczelny dach?

Fotowoltaika w Polsce dynamicznie się rozwija. Jak wskazują dane, na koniec grudnia 2022 roku zainstalowana moc instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 12 GW[1]. Kolejne m2 powierzchni dachowej pokrywane są nowymi instalacjami. Przy niewłaściwym montażu paneli może jednak dojść do uszkodzenia pokrycia. Jak naprawić nieszczelny dach?

Fotowoltaikę można montować na dachach płaskich i skośnych z różnego rodzaju pokryciem – blachodachówką (najbardziej popularne rozwiązanie w Polsce), dachówką ceramiczną, zwykłą blachą, czy też na dachu pokrytym masą bitumiczną. W przypadku, gdy dach jest w dobrym stanie, a prace są wykonywane prawidłowo, zgodnie z zasadami sztuki dekarskiej, to ryzyko jego uszkodzenia jest ograniczone do minimum. Instalacja fotowoltaiczna stanowi jednak dodatkowe obciążenie oraz ingerencję w poszycie. Jeśli dojdzie więc do naruszenia konstrukcji, ważne są szybkie działania naprawcze, żeby zapobiec powstawaniu nieszczelności i przecieków.

Montaż paneli na dachu

Jak wygląda prawidłowy montaż paneli na dachu? Pierwszy etap to przygotowanie projektu, uwzględniającego moc, ilość i rozmieszczenie wszystkich elementów systemu, a także nośność dachu oraz zagrożenie działaniem wiatru. Dla efektywnej pracy instalacji bardzo ważne jest też ustalenie kąta nachylenia paneli oraz ich lokalizacja – najlepiej od południowej strony obiektu, żeby zysk energii był jak największy.

Sposób montażu mechanicznego fotowoltaiki jest przede wszystkim uzależniony od rodzaju pokrycia. Z reguły konstrukcja przykręcana jest bezpośrednio do krokwi, a panele mocowane na specjalnych profilach z użyciem klamr. Do najbardziej skomplikowanych należy montaż fotowoltaiki na dachu z dachówki ceramicznej. Polega on na uniesieniu dachówek, przymocowaniu pod nimi specjalnych uchwytów, przykryciu dachówkami i przyłączeniu do uchwytów profili, które utrzymują panele na dachu. W przypadku dachów płaskich z papą i membraną wykorzystuje się system balastowy – zamiast przykręcania do podłoża stosowane są podkłady kauczukowe i obciążenie z betonowych elementów.

Jak naprawić „ranny” dach?

Podczas prac montażowych na dachu mogą powstać przebicia. Jeśli te „rany” nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, mogą pojawić się nieszczelności, które destrukcyjnie oddziałują na całą konstrukcję. Jak szybko i skutecznie naprawić uszkodzenia? Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnego „plastra” – uszczelnienie z użyciem butylowej taśmy naprawczej Lifelong AIB. Taśma na bazie butylu jest wysoce elastyczna, nie wymaga zastosowania dodatkowego kleju i dobrze przylega do różnego rodzaju materiałów budowlanych, takich jak drewno, metal, beton papa oraz tworzywa sztuczne. Jest także odporna na działanie czynników atmosferycznych – zapewnia 25 lat ochrony i zachowuje stabilność w przedziale temperaturowym -40 °C do +90 °C.

Taśmę można łatwo dopasować do kształtu uszczelnianego elementu, co przekłada się na szybką naprawę dachu. W pracach dekarskich może być ona też stosowana do obróbek dekarskich, obróbek okien dachowych, uszczelnienia kominów i kominków wentylacyjnych, a także różnego rodzaju przejść w połaci dachowej. Na dachu, poza trwałością liczy się też estetyka. Na jego wygląd mają wpływ również elementy uszczelniające w postaci taśm. W przypadku taśm butylowych Lifelong AIB można wybierać spośród trzech kolorów powłoki zewnętrznej, co zapewnia możliwość ich dopasowania do kolorystyki pokrycia.

Instalacja fotowoltaiczna to sposób na tanią, czystą, zieloną energię i zmniejszenie kosztów użytkowania budynku. Jej konstrukcja wykonywana jest z trwałych materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych (profile aluminiowe, elementy ze stali nierdzewnej), tak żeby przetrwała co najmniej 25 lat eksploatacji. Niezbędny jest do tego również prawidłowy montaż i skuteczne uszczelnienie newralgicznych przejść w konstrukcji dachowej, a także szybka i pewna naprawa ewentualnych uszkodzeń.


[1] https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/