Dopływ naturalnego światła i świeżego powietrza, doświetlenie pomieszczeń, widok na najbliższą okolicę – o zaletach płynących z użytkowania okien dachowych nie trzeba nikogo przekonywać. Z czasem każdy produkt wymaga jednak wymiany. Montaż nowoczesnej, energooszczędnej konstrukcji to skuteczna ochrona przed stratami ciepła zimą i zabezpieczenie przed nagrzewaniem pomieszczeń latem. Po czym zatem poznać, że przyszedł czas na zamianę wysłużonego okna dachowego na nowe?
Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że nasze okno dachowe najlepsze lata może mieć już za sobą jest jego wygląd. Jeśli stan lakieru i ogólna estetyka ramy okiennej pozostawiają wiele do życzenia, a do tego widoczne są ślady pleśni i grzybów, możemy mieć niemal pewność, że za tymi widocznymi oznakami zużycia kryje się też niedostateczna izolacja termiczna. Da ona o sobie wyraźnie znać zwłaszcza w okresie zimowym, gdy słabe parametry termiczne i brak odpowiedniej izolacji wokół okna będą skutkować nieprzyjemnym zimnem w pomieszczeniu. Latem odczujemy zaś, że wnętrza mocno się nagrzewają na skutek promieniowania słonecznego i to mimo zastosowania markiz. Jeśli więc zdiagnozowaliśmy problem, czas na jego rozwiązanie – tylko nowe okno z dobrym ociepleniem zmieni tę niekorzystną sytuację i zapewni nam komfort przebywania we własnym M.
Jakie okno wybrać?
Gdy podjęliśmy już decyzję o wymianie okna dachowego, przed nami wybór odpowiedniego wyrobu. Oferta jest naprawdę szeroka – produkt możemy dopasować zarówno do naszych oczekiwań, jak i specyfiki budynku. Standardowe okna obrotowe wypierane są przez bardziej nowoczesne, o wyższej funkcjonalności. Ciekawym rozwiązaniem, łączącym w sobie dwie różne funkcje jest konstrukcja uchylno-obrotowa, która zapewnia nieograniczony widok na zewnątrz, a przy tym wygodę mycia zewnętrznej szyby. W przypadku pomieszczeń „wilgotnych”, jak np. łazienka, która często lokalizowana jest na poddaszu, dobrze sprawdzi się natomiast stolarka okienna z bardzo trwałą powłoką o podwyższonej odporności na działanie wilgoci czy też okna aluminiowo-tworzywowe.
W okresie pandemii mocno doceniliśmy kontakt z przyrodą i nawet przebywając w swoich domach chcemy ją mieć jak najbliżej, „na wyciągnięcie ręki”. Rozwiązaniem, które nam to umożliwi, bez konieczności opuszczania pomieszczenia na poddaszu, jest okno balkonowe – jego otwarte skrzydła tworzą balkon, dzięki czemu możemy cieszyć się świeżym powietrzem i pobliską zielenią. Jeszcze lepsze doświetlenie wnętrz naturalnym światłem i rozległy widok na otoczenie obiektu uzyskamy stosując większe rozmiary okien lub ich zespolenia.
Bez względu na to, na jaki produkt ostatecznie się zdecydujemy, warto mieć na uwadze, że ma on nam służyć nawet przez kilkadziesiąt lat, dlatego powinien odznaczać się bardzo dobrymi parametrami w zakresie energooszczędności. To istotne dla ograniczenia strat ciepła, oszczędności w domowym budżecie (niższe koszty eksploatacji budynku) i dbałości o środowisko naturalne. Nowoczesne, energooszczędne konstrukcje wyposażone są w 3-szybowy pakiet, co zapewnia skuteczną izolację termiczną. W zimie takie okno zmniejsza ubytki energii, ponieważ odbija ciepło z powrotem do pomieszczenia. Jednocześnie pozwala na bierne pozyskanie ciepła słonecznego, co z kolei przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie. Wysoki komfort odczujemy także latem, kiedy to powłoki częściowo odbijają ciepło dochodzące z zewnątrz (jeśli doposażymy okno w markizy, możemy ograniczyć nagrzewanie pomieszczeń nawet o 10 °C).
Czas na montaż
Warunkiem niezbędnym do tego, aby cieszyć się z użytkowania nowego okna dachowego jest jego prawidłowy montaż, wraz z dopasowanym kołnierzem termoizolacyjnym. Prace te najlepiej powierzyć fachowej ekipie monterskiej, ustalając wcześniej niezbędne szczegóły. Jeśli inwestycję przeprowadzimy w okresie letnim, zyskamy komfort termiczny na okres jesienno-zimowy i będziemy pewni, że nawet przy ulewnym deszczu nie grożą nam zacieki. Wymiana tego typu okien może odbywać się w ramach kompleksowej termomodernizacji dachu, całego domu lub też stanowić tylko element wymiany stolarki okiennej. Dobrym rozwiązaniem jest przy tym skorzystaniem z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” – wysokość wsparcia finansowego jest tu uzależniona od naszych dochodów. Zakup stolarki możemy również odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Przed rozpoczęciem montażu bardzo ważne jest sprawdzenie stanu konstrukcji dachowej. Jeśli planujemy zmianę umiejscowienia okien lub zwiększenie ich liczby, odszukajmy plany konstrukcyjne więźby dachowej, co ułatwi realizację późniejszych prac. Najszybszym, najmniej czasochłonnym sposobem montażu jest umiejscowienie nowej stolarki okiennej w dotychczasowej, istniejącej już wnęce. W każdym przypadku istotne jest jednak odpowiednie uszczelnienie okna. Renomowani producenci wraz z samym wyrobem zapewniają kompleksowy system montażowy, którego poszczególne elementy są do siebie dobrze dopasowane.
Z nowymi oknami dachowymi możemy cieszyć się komfortem termicznym przez cały rok, niezależnie od pogody. To także świetny sposób na doświetlenie pomieszczeń i zapewnienie sobie niepowtarzalnego widoku. Jeśli więc od dłuższego czasu przekładaliśmy inwestycję w nową stolarkę okienną, teraz jest dobry moment na jej realizację wraz z dofinansowaniem.
***
Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków. Partnerzy Strategiczni kampanii to firmy: Aluprof, BFT, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, SOUDAL, Wiśniowski; Partnerzy Główni: Ponzio, PORTA; Partnerzy Wspierający: Amberline, Anwis, Baltica, Erkado, Glasslift, GU, Invado, Krispol, Oknoplast, Ronkowski, Stalprodukt Zamość, Winkhaus. Kampanii towarzyszą również patroni honorowi, merytoryczni i medialni, zaś w charakterze Ambasadorów wspierają ją profesjonalni monterzy.