Ciepły montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej to bardzo ważny element współczesnego budownictwa. Zamontowane w odpowiedni sposób wyroby skutecznie chronią przed stratami ciepła zimą, a latem ograniczają nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Jeśli inwestujemy w poprawę efektywności energetycznej swojego domu, to zadbajmy o dobry, szczelny montaż stolarki okiennej i drzwiowej.
Nowoczesne okna, drzwi i bramy garażowe są wyposażone w ciepłe pakiety szybowe, wypełnienia o dobrych właściwościach termicznych i wysokiej jakości uszczelki. Wszystko po to, żeby spełniały wymagania związane z wartością współczynnika przenikalności cieplnej U. Im jest on niższy, tym mniej cennego ciepła ucieka na zewnątrz. Same, najlepsze nawet parametry produktów to jeszcze nie wszystko. Ważny jest odpowiedni montaż.
Ciepły montaż, czyli jaki?
Przy montażu okien, drzwi i bramy garażowej, poza ich stabilnym osadzeniem i zamocowaniem w otworze montażowym, kluczowe jest skuteczne uszczelnienie połączenia stolarka-mur. To właśnie ta przestrzeń jest szczególnie narażona na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych: deszczu, wiatru i promieniowania słonecznego, naprężenia mechaniczne oraz warunków wewnętrznych: wilgotności powietrza i temperatury pomieszczeń.
Skuteczną ochronę połączenia na styku stolarka-mur zapewnia ciepły montaż, który tworzą zazwyczaj trzy warstwy (strefy) izolacji. W odróżnieniu od montażu na samą tylko pianę poliuretanową, stosuje się tu również np. specjalne taśmy lub folie w płynie. Wykorzystywane technologie mogą być różne, ale idea jest jedna – zbudowanie warstwowej ochrony: bariery zewnętrznej i wewnętrznej, która ochroni strefę środkową, czyli izolację termiczną (najczęściej jest to właśnie piana poliuretanowa) przed zawilgoceniem oraz innymi szkodliwymi dla niej czynnikami. Tylko odpowiednio zabezpieczona izolacja termiczna będzie właściwie spełniać swoją funkcję. Żeby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na zamontowane okna uszczelnione pianą poliuretanową, która nie została przykryta taśmami lub innego rodzaju warstwą ochronną. Wystawiona na działanie promieniowania słonecznego zaczyna się kruszyć i traci właściwości termiczne.
Jakie rozwiązania montażowe wybrać?
Sposób montażu okien, drzwi i bramy garażowej powinien być każdorazowo dopasowany do specyfiki budynku i danej sytuacji montażowej. Innego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się przy wymianie starych okien w już użytkowanym domu, a jeszcze inne przy nowej inwestycji.
W budownictwie energooszczędnym i pasywnym, a coraz częściej także w „zwykłych” domach jednorodzinnych stosuje się wysunięcie okna lub drzwi poza mur, w strefę ocieplenia budynku. Stolarka jest wtedy zamontowana poza licem ściany, w specjalnej ramie wykonanej z tworzywa sztucznego lub też na konsolach. Dzięki temu, ryzyko pojawienia się mostków termicznych jest w praktyce wyeliminowane, wysunięcie wyrobu zapewnia też dostęp większej ilości naturalnego światła do pomieszczeń. Przy montażu można także zastosować tzw. ciepłe belki montażowe, które minimalizują straty ciepła i pozwalają na zbudowanie szczelnej „obudowy” wokół okna i drzwi lub też ich podparcie.
W swoich domach coraz częściej chcemy mieć duże przeszklenia. Popularnością cieszą się więc np. systemy podnoszono-przesuwne, które zapewniają wygodne wyjście na taras lub balkon. Tego typu rozwiązania ważą jednak nawet kilkaset kilogramów, a więc muszą być odpowiednio zamontowane. Stabilne podparcie takich wyrobów jest możliwe dzięki użyciu ciepłych profili, które wykazują bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną. Wysokiej jakości profile umożliwiają również szczelny montaż parapetów i rolet zaciemniających oraz antywłamaniowych.
Dobry, ciepły montaż jest tak samo ważny jak dobry produkt. Korzyści jakie dają nam nowoczesne okna, drzwi i bramy garażowe w pełni wykorzystamy dopiero wtedy, gdy zadbamy, żeby były one dobrze zamontowane. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć w swoim domu ciepłem i komfortem, a rachunki za jego ogrzewanie będą niższe.
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/
***
Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”:
Okna dachowe GREENVIEW od FAKRO:
Okna dachowe GREENVIEW od FAKRO to innowacyjna konstrukcja z wyższym profilem skrzydła i pakietem trzyszybowym. To przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię i znacząco wpływa na ochronę ciepła na poddaszu. Pakiet szybowy ma 44mm grubości i jest głębiej osadzony w konstrukcji skrzydła. W ten sposób całe okno zyskuje lepszą termoizolacyjność. Okna nowej generacji GREENVIEW to także estetyka, design i ergonomia. Nowoczesny kształt oblachowania zewnętrznego nadaje atrakcyjnego wyglądu.
Aluminiowe drzwi wejściowe ThermoSafe od Hörmann:
Aluminiowe drzwi wejściowe ThermoSafe zadowolą najbardziej wymagających klientów. Standardowo są oferowane w klasie przeciwwłamaniowej RC3, wyróżniają się także doskonałą izolacyjnością cieplną – współczynnik Ud osiąga wartość nawet 0,87 W/(m²·K). Drzwi ThermoSafe można zamówić również z efektowną powierzchnią Decoral, która wiernie imituje drewno, cement lub zardzewiałą patynę.
KPR-FAST i KPS-FAST – kołki ramowe rozporowe od Klimas Wkręt-met:
Zamocowania ramowe KPR-FAST/KPS-FAST doskonale sprawdzają się przy montażu stolarki poza otworem okiennym przy pomocy specjalnych blach mocujących oraz w strefie ocieplenia ściany.
Kołki KPR/KPS-FAST są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Tworzywowy element rozporowy wykonany jest z poliamidu i dzięki swojej innowacyjnej budowie zapewnia optymalne rozłożenie sił w różnych materiałach budowlanych. Stalowe wkręty zabezpieczone są nowoczesną nieelektrolityczną powłoką cynku płatkowego, co czyni je wyjątkowo odpornymi na procesy korozyjne.
Podwaliny do ciepłego montażu stolarki otworowej od Nyxon:
Podwaliny Nyxon zapewniają kompleksowe rozwiązania szczelnego, ciepłego montażu stolarki otworowej. Wśród nich występuje Belka Okienna/Hs Grenn oraz Belka Green Mono jako ciepły próg bramy garażowej. Produkty te zapewniają minimalizację strat ciepła i zużycia energii cieplej, a także poprawę izolacyjności przy wznoszeniu bądź modernizacji istniejących budynków.
Obrotowy niwelator laserowy 15162 od PROLINE:
Wyposażony w laser o mocy ≦1 mW klasy 3R’ emitujący wiązkę zielonego światła, czterokrotnie lepiej widoczną od czerwonej. Zasięg pracy to 30 m, a z detektorem – 500 m. Głowica wirująca dwukierunkowo z czterema prędkościami – 60, 120, 300, 600 obr./min, tworzy na obiekcie idealną siatkę linii.
Rozwiązanie dla budownictwa energooszczędnego SoudaFrame SWI od Soudal:
W SoudaFrame SWI okno montowane jest przed licem ściany konstrukcyjnej, na specjalnej ramie montażowej, wykonanej z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. System Soudal do instalacji okien w warstwie termoizolacyjnej może być stosowany zarówno w nowych, jak i rewitalizowanych budynkach. System uzyskał certyfikat Passive House Institute, co oznacza, że spełnia wymogi budownictwa pasywnego.
Drzwi 72 ECOTHERM od Stalprodukt-Zamość:
Najważniejszą z nowości przygotowanych przez firmę Stalprodukt-Zamość na 2023 rok są drzwi 72
Ecotherm. Doskonałe uszczelnienie, wyeliminowanie na etapie konstrukcyjnym potencjalnych przedmuchów
na łączeniu skrzydła z ościeżnicą i progiem dające wymierne oszczędności powstałe w wyniku
eliminacji strat ciepła to tylko niektóre z zalet czterostronnej przylgi, w którą są wyposażone nowe
drzwi stalowe.
Drzwi 72 Ecotherm to skrzydło o grubości 72 mm z czterostronną przylgą, wypełnione pianą
poliuretanową, wykonane z ocynkowanej blachy laminowanej lub lakierowanej o grubości 0,6 mm
złożone z ościeżnicą stalowo-drewnianą, której wykonanie z dwóch bloków klejonki sosnowej oraz
dwóch elementów z blachy ocynkowanej laminowanej lub lakierowanej, o grubościach
odpowiednio 0,6 mm i 1,2 mm, pozwala na zachowanie wyjątkowej sztywności oraz doskonałej
izolacyjności termicznej. Zestaw uzupełnia próg aluminiowy z przekładką termiczną, zalecamy
trójwarstwowy montaż tzw. ciepły z wykorzystaniem podwaliny podprogowej.
Etykiety Energetyczne dla bram garażowych WIŚNIOWSKI:
Firma WIŚNIOWSKI jako jedna z pierwszych w branży, wykorzystuje system etykiet energetycznych dla bram garażowych stworzony przez międzynarodową organizację European Door and Shutter Federation. Etykiety energetyczne wskazują główne parametry, które mają wpływ na charakterystykę energetyczną bramy – ułatwiają określenie klasy energetycznej całego budynku oraz obliczenie wymiernych oszczędności zużycia energii.